Тендери в Україні: види та особливості проведення

Державний сектор характеризується тим, що обов’язковою складовою публічних закупівель є тендер. Для придбання товарів чи послуг більша частина держпідприємств повинна проводити онлайн торги відкритого типу. Завдяки цьому забезпечується прозорість державних закупівель, а компанії-виконавці отримують широкі можливості.

Класифікація тендерів

Тендери діляться між собою на види, в залежності від предмета закупівлі. Є тендери на товари, послуги чи роботи. Також класифікуються онлайн торги і по розміру вартості. Вони бувають допороговими і надпороговими. Допорогові тендери характеризуються вартістю закупівель (товарів чи послуг), що не перевищує 200 тисяч гривень. Щодо робіт, то їх вартість для допорогового тендеру не повинна бути більшою за півтора мільйони гривень. Тут можна знайти більше цікавої інформації sale.uub.com.ua.

Етапи проведення тендеру

Спочатку замовник оголошує проведення торгів через електронний торгівельний майданчик, на якому він попередньо зареєструвався. В цьому оголошенні будуть відображені умови проведення тендеру та перелік необхідних документів, які повинен надіслати учасник. В умовах тендеру будуть знаходитись вимоги до товарів, послуг чи робіт, а також вимоги щодо кваліфікації учасників.

Збір заявок від учасників

Для участі в тендері потенційний учасник повинен спочатку зареєструватися на сайті торгівельного майданчику, акредитованого в системі Прозорро. Після знаходження потрібного тендеру необхідно уважно вивчити його умови та вимоги до учасників. На етапі подання заявок учасники можуть задавати питання організатору тендеру.

Для того, щоб тендер відбувся, необхідно, щоб була забезпечена мінімальна кількість учасників. Якщо тендер є допороговим, то він може відбутися навіть при наявності одного учасника. Для надпорогового тендеру потрібно мінімум 2 бажаючих прийняти в ньому участь.

Проведення аукціону

Аукціон проводиться в 3 етапи, на протязі яких учасники торгів знижують свої початкові цінові пропозиції. Система здійснює їх автоматичне сортування в порядку зменшення ціни. В аукціоні є мінімальний крок, тому кожна наступна цінова пропозиція не може бути зменшена на величину, що буде менша його розміру.

Закінчення торгів

По закінченні останнього етапу ставок усі пропозиції, що зробили учасники тендеру, стають відкритими. Організатор тендеру може оцінити їх відповідно до економічної вигоди, так як саме вона являється головним критерієм оцінки. В тендері виграє той, чия цінова пропозиція виявиться найвигіднішою для замовника.

На онлайн аукціонах здійснюються не тільки держзакупівлі, але й продаж державного майна. Дізнатися про те, як продається деревина чи інші види держмайна в Україні, можна на сайті https://sale.uub.com.ua/ru/news/tehsyrovyna-tl-prydbaty-na-elektronnomu-majdanchyku-uub.

Електронні торги – це ефективний спосіб легалізації ринку держмайна, завдяки якому вдалося побороти багато корупційних схем.